Ohliadnutie za letom

Tento rok, 2020, bude asi veľmi pamätným rokom. Niektorí sa domnievajú, že budeme rátať čas pred covidom a po covide. Nech to bude už akokoľvek, jedno je isté: vždy sa o svoje zdravie najviac zaujímame, keď je niečím ohrozené. Spoločenské centrum Betesda sa snaží robiť osvetu v oblasti zdravia, hlavne prevencie, a to zvyčajne skrze prednášky pre verejnosť. Toto leto sme sa však rozhodli, keďže Deň detí sa 1.6 kvôli korona-opatreniam nekonal, pripraviť v spolupráci s mestom Lučenec a o.z. detí a mládeže Prieskumník veľkú hru pre rodiny s deťmi v mestskom parku: Dobrodružstvá v Krajine zdravia.
 
Rodiny dostali mapku so stanovišťami, ktoré boli rozmiestnené po celom parku (a teda o pohyb ten deň nebola núdza),kde ich vítali dobrovoľníci z projektu Dotkni sa neba. V krajine zdravia ich čakali zvieratká s rôznymi úlohami, ktoré potrebovali splniť, aby posilnili svoj imunitný systém.
 
S Klokanom si zaskákali a dozvedeli sa o dôležitosti pohybu, s Medveďom pili čistú vodu, s Jašteričkou chytali vitamín D na slniečku, Bocian im hovoril o čerstvom vzduchu a mohli si zmerať kapacitu pľúc, so Slonom sa otužovali, pri Opičke ich čakalo ovocie a zelenina a s Bobrom sa učili o nevyhnutnosti oddychu a spánku. To sú všetko dôležité body prevencie a budovania imunity, no napr. Prasiatko im ukázalo, že všetko nezdravé čo zjeme, musíme zas pohybom spáliť- a keď jeme sladkosti pravidelne, a nehýbeme sa ako ono, nie len, že nám bude zle, tuk sa nás postupne nabalí a my môžeme mať ďalšie zdravotné problémy.
 
Okrem zvieratiek z Krajiny zdravia sa však zoznámili deti aj s obyvateľmi Zlovestného ostrova, Tabakovými banditmi, Alkoholínom, Drogerou a Časožrútom. Tam zistili aké ťažké je pre červené krvinky dostať kyslík do orgánov fajčiara, ako im Alkoholín zamotá hlavu, Drogera omámi a nechá v temnote, kde potrebujú pomoc zvonku a Časožrút (mobil,PC,TV) zožerie viac času ako si boli vedomí.
Rodiny sa snažili získať čo najviac bodov za čo najkratší čas, zabaviť sa, poučiť a pritom niečo vyhrať. O koniec hry sa postarala búrka, no na výhru si ľudia počkali a sme radi, že sme ich aj takýmto spôsobom mohli obdarovať.
 
Celá hra bola inšpirovaná knihou Filipové dobrodružstvá, ktoré mohli súťažné rodinné tímy vyhrať. Ceny boli sponzorovala Maranatha z.s., nakladateľstvo Advent Orion a štúdio Nádej, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
 
Akcia bola zakončená koncertom mladého interpreta, zhodou okolností študenta medicíny ?, Martina Polláka a jeho kapelou v altánku. Prietrž mračien sa rozplynula a my sme si mohli vychutnať jeho originálne autorské piesne.
 
Celú akciu si ľudia pochvaľovali, preto ju radi zas niekedy zopakujeme a budeme vás o nej včas informovať. Pamätajte nie len na rúška a dezinfekciu, ale hlavne prevenciu. Silná imunita budovaná zdravým životným štýlom a zdravými rodinnými vzťahmi, kde kraľuje láska, porazí aj obávaný covid-19.
 
Zostaňte zdraví a šťastní!
 
Zdraví,
Spoločenské centrum BETESDA