Putovná výstava Biblie opäť v Lučenci

Prvé tri júlové týždne budú mať návštevníci z Lučenca a okolia možnosť navštíviť unikátnu putovnú výstavu v obchodnom centre Galéria s názvom „Biblia na cestách“. V rámci tejto expozície bude možnosť vidieť  nielen rôzne jazykové prevedenia Biblií z celého sveta i Slovenska, ale aj historické vydania tejto „knihy kníh“ či rôzne netradičné väzby. Výstava začína 1. júla slávnostnou vernisážou a bude trvať do 18. júla.

Medzi najstaršie exponáty patrí Biblia písaná švabachom z roku 1766, slovenská Biblia z 18. storočia a stredoveký pergamenový zvitok s časťou knihy Deuteronomium (5. kniha Mojžišova). Zo Slovenska pochádza i vystavovaný preklad Andreja Hlinku. Na výstave nebudú chýbať novšie, no nie menej atraktívne Biblie zo súčasnosti, ako napríklad Biblia do nepohody, ktorá je vodeodolná a Biblia pre armádu, zabalená do vojenskej „maskáčovej“ látky. Zaujímavá je aj Biblia pre väzňov, z ktorej stránok je nemožné vyrobiť si cigarety. Svetovým unikátom je i Biblia vyzdobená maľbami Salvadora Dalího a viacerými drahokamami. Jeden z 333 kusov, ktoré na Slovensku vydavateľstvo Ikar vydalo, bude možné vidieť aj na výstave Biblií v Bratislave.

Biblia prežila nespočetné množstvo vlád, politických režimov či živelných katastrof a napriek tomu nestráca čitateľov. Jej cenný obsah je aktuálny aj po stovkách rokov. Široká expozícia Biblií zaujala doteraz už mnohých návštevníkov viacerých miest na Slovensku aj v Českej republike. „Prekvapil nás záujem o túto výstavu, o Bibliu samotnú a všeobecne o duchovné otázky medzi mladými ľuďmi, staršími i širokou verejnosťou. Sme radi, že pre mnohých je Biblia Knihou kníh, ktorá obsahuje aktuálne posolstvo aj pre dnešnú dobu, najmä v tejto, v mnohých ohľadoch ťažkej dobe. Biblia dokáže povzbudiť, posilniť, ukázať cestu ku kvalitnému a plnohodnotnému životu a zároveň odpovedá na najdôležitejšie otázky týkajúce sa histórie, súčasnosti a blízkej budúcnosti. Veľa praktických rád pre každodenný život je nepochybne tiež obrovským prínosom pre každého človeka,“ hovorí Milan Šurman, lektor a usporiadateľ výstavy.

Súčasťou výstavy budú i ďalšie sprievodné akcie. Návštevníkom budú k dispozícii aj rôzne doplnkové študijné materiály, mapy, CD a DVD. Okrem nich si budú môcť samozrejme zakúpiť suveníry a tiež samotnú Bibliu.

Slávnostná vernisáž spojená s otvorením výstavy „Biblia na cestách“ sa bude konať 1. Júla o 17:00 v priestoroch Obchodného centra Galéria, na 1. poschodí oproti oddeleniu rýchleho občerstvenia (Food court). Následne bude výstava sprístupnená až do 18. júla a to v týchto otváracích hodinách:

  • pondelok – piatok: 10:00 – 18:00
  • sobota a nedeľa : zatvorené

Vstup je VOĽNÝ.

Ďalšie informácie o výstave nájdete na stránke www.biblianacestach.sk alebo na tel. č. 0907 043 642, prípadne e-mailovej adrese hs.artcom@gmail.com.

 

One Comment on “Putovná výstava Biblie opäť v Lučenci”

Comments are closed.